Du er her: Forsiden / Fagbladet Ergoterapeuten / Artikler / Redaksjonelle ledere / Redaksjonell leder 04-2011

Redaksjonell leder 04-2011

Det å kunne bidra

I Brasil har de en liten historie om kolibrien. Denne verdens minste fugl, som symboliserer kjærlighet og fred.

En dag oppsto det en stor brann i Brasils skoger. Alle dyrene ble forskrekket og redde, men gjorde det de kunne for å slukke brannen, så også den bittelille kolibrien. Den fylte nebbet sitt med en dråpe vann fra Amazonas-elven og fløy så over flammene og slapp den ned. Sånn holdt den på hele dagen. Dråpe etter dråpe ble fanget opp i nebbet og sluppet over brannen. De andre dyrere og fuglene la merke til dette, og begynte å le og håne den. «Tror du virkelig at de få dråpene der har noe betydning?» spurte de. Da svarte den lille fuglen: «Jeg bidrar med mitt». Så fortsatte den å slukke brannen.

Vi har alle behov for å bidra med det vi kan. Vi har alle behov for å være en del av et fellesskap og føle oss verdifulle og verdsatte. Vi trenger å bli sett og oppleve at det er behov for oss. Arbeidslivet er en viktig arena for samfunnsdeltagelse.

Dette er et temanummer om arbeid, et fagområde der ergoterapeuter har mye å bidra med. Mange gjør det allerede, men det kan gjerne bli enda flere. Ergoterapeuter har alle de kvalitetene som skal til for å møte politikernes målsettinger om et inkluderende arbeidsliv, redusert sykefravær og flest mulig i arbeid. Yrkesgruppen har en unik ressurs- og aktivitetstenkning og god kompetanse på blant annet funksjonsvurderinger og aktivitetsanalyse og tilrettelegging av både aktiviteter og omgivelser.

Jeg håper dette bladet vil både inspirere og glede dere.

Og til slutt: Det er vanskelig å skrive denne lederen uten å berøre bomben i regjeringskvartalet og massakren på Utøya. Som alle andre er jeg i sjokk og sorg – og det vil vare lenge. Det er sagt mange kloke ord i etterkant av det som skjedde, men jeg vil nøye meg med å sende noen varme tanker til dem som er personlig berørt av tragedien – og sitere Stoltenberg: «Vi vil møte angrepet med mer demokrati og mer åpenhet.»