Beredskap i kulissene
Parallelt med forhandlingene, bygges det i disse dager opp konfliktberedskap utover det ganske land. Det planlegges og organiseres. Hvis det blir streik har NETF et nasjonalt nettverk av tillitsvalgte som vet akkurat hva de har å gjøre.
- Over 300 tillitsvalgte er direkte eller indirekte involvert, forteller NETFs forhandlingssjef Brit-Toril Lundt.
Dette oppgjøret er et hovedtariffoppgjør.Det betyr at det skal forhandles om både lønn og arbeidsforhold. Foreløpig tusler forhandlingene av gårde både i Staten og kommunene.
– Det skjer ikke noe særlig her før 28 april. Da får vi resultatene fra uravstemmingen blant medlemmene i privat sektor. Det vil fortelle oss mer om hva som blir lønssrammen.
I Spekter derimot har forhandlingene foreløpig låst seg helt.
– Det er fordi vi har så dramatisk forskjellig syn på likelønn, sier Lundt.
Når det gjelder konflitkberedskapen som nå bygges opp, ser hun ikke nødvendigvis det som «et kampvåpen».
- Vi planlegger konfliktberdskap slik at vi er klare for «krig» hvis vi må. Men først og fremst ønsker vi å skremme arbeidsgiverne fra å gå inn i åpen konflikt. Ingen ønsker vel å angripe et land med et godt forsvar. Sånn sett er konfliktberedskap forebyggende.



