Du er her: Forsiden / Fagbladet Ergoterapeuten / Reportasjer / Nyheter / Håper det beste – frykter streik

Håper det beste – frykter streik

Håper det beste – frykter streik

Brit Toril Lundt er
forhandlingssjef i NETF.

Forhandlingssjef i NETF; Brit Toril Lundt er opptatt om dagen. 30 april ble det brudd i forhandlingene på alle de tre tariffområdene Stat, KS og Oslo kommune. Deretter gikk forhandlingene til mekling.

– Dette er vel travle dager?
– Ja, det er det: Travle og uoversiktlige. Vi kjenner ikke framdriften – den fastsettes nærmest time for time.
– Hva består arbeidsdagen din av nå?
– Å sitte i møter, vente på innkalling til nye møter, og fortsatt ha oversikt over konfliktberedskapen. Det siste er et viktig element i forhandlingene. Alt annet arbeid blir satt til side.

Blir det streik?
I denne omgangen forhandler NETF på tre områder: Staten (Brit Toril Lundt), KS (Mette Kolsrud) og Oslo kommune (Hilde Ståhlbrand) . På alle tre områdene diskuteres penger og pensjon.
– Kan du si noe om hva som skjer på disse områdene?
– Selve meklingen taushetsbelagt. Jeg kan ikke fortelle mye om hva som foregår annet enn at det er en løpende kontakt mellom meklingsmennene, arbeidsgivere og hovedsammenslutningene. Det er meklingsmennene som styrer prosessene. De er sjefer over alle sjefer nå.
– Blir det streik?
– Det er helt umulig å si på det nåværende tidspunkt. Jeg håper vi får et resultat som vi kan stå inne for overfor medlemmene våre.
– Men jeg frykter streik.